کد خبر : 302
تاریخ انتشار : یکشنبه 31 می 2020 - 9:30

خوب ورد آورده‌ای، لیک…/ نقدی بر یادداشت بهزادی در هفته بزرگداشت مقام معلم

خوب ورد آورده‌ای، لیک…/ نقدی بر یادداشت بهزادی در هفته بزرگداشت مقام معلم

🔹در هفته بزرگداشت مقام معلم، یادداشتی از سجاد بهزادی منتشر گردید که نگارنده به بررسی و نقد بخشهایی از این یادداشت می‌پردازد. 🔹در بند آغازین، ایشان بدون ارائه مستند یا تحقیقی مستدل به راحتی “الگوی رفتاری و دانش عمومی و تخصصی جامعه” را می‌سنجد و آن را به شکلی عجیب، معلول عدم عملکرد مطلوب معلمان

🔹در هفته بزرگداشت مقام معلم، یادداشتی از سجاد بهزادی منتشر گردید که نگارنده به بررسی و نقد بخشهایی از این یادداشت می‌پردازد.
🔹در بند آغازین، ایشان بدون ارائه مستند یا تحقیقی مستدل به راحتی “الگوی رفتاری و دانش عمومی و تخصصی جامعه” را می‌سنجد و آن را به شکلی عجیب، معلول عدم عملکرد مطلوب معلمان نسبت به رسالت خود می‌داند.
🔹در بند دوم یادداشت، ایشان چند مورد را به شکل حکم کلی یا نتیجه‌ای حتمی به معلمان نسبت می دهد که محل اعتبار و منبع ارجاع آن مشخص نیست؛ مثلا معلمان را تقریبا به طور انحصاری ” تعیین کننده الگوی رفتاری” و “الگوهای درسی” دانش آموزان می‌داند که باز هم هیچ منبع یا ماخذ علمی برای آن ذکر نمی‌شود. ایشان پا را فراتر گذاشته و باز با حکم بی‌منبع و ماخذ جدیدتر عملکرد معلمان را ” نامتوازن” دانسته و به حکم و نتیجه‌ای عجیب می‌رسد و جامعه را با یک ” آموزش‌زدایی” روبرو می‌بیند که آن را محصول و معلول “عملکرد نامتوازن” معلمان می‌داند.
🔹در بندهای بعدی ذهن خواننده تا حدی به سمتی می‌رود که شاید از باب مجاز جزء به کل، هدف بهزادی از بیان نام معلم، اراده کل مجموعه آموزش و پرورش و یا ساختار آموزشی فرهنگی کشور باشد؛ اما در بند پایانی کار را به طعنه های تلخ و سطحی کشانده و متاسفانه با بی انصافی تمام، در هفته”بزرگداشت مقام معلم” به طرز ناشایستی دل زحمتکشان عرصه تعلیم و تربیت را ریش نموده و حتی حقوق دریافتیشان را هم به نحوی به استهزا می‌گیرد.
🔹بدون شک معلمان خود را از نقد و انتقاد مبرا نمی‌دانند اما آیا می‌توان معلم را تنها علت این همه معلول متفاوت ادعایی در زمینه‌های تربیتی و آموزشی گرفت و عامل یا عواملی دیگر را در آن دخیل ندانست.
🔹اگر از دیگر موارد ادعایی یادداشت بهزادی چون “سرکوبگر” دانستن مدرسه بگذریم، این سوال به ذهن می‌آید که مستندات و مدارک این همه ادعا کجاست و با چه صغری و کبرای منطقی به این سادگی به چنین نتایجی دست یافته است.

✍ معین راستین

www.seikon.ir
لینک اینستاگرام:
https://www.instagram.com/seikon.ir/
لینک مستقیم سی کُن در تلگرام
https://t.me/joinchat/AAAAAE5ZTThejhE19ylmdg

برچسب ها : ، ،

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.