کد خبر : 519
تاریخ انتشار : سه‌شنبه 19 ژانویه 2021 - 11:14

♦️ هر دوری که دیش تعریفش ایه سی کر هالوش خوبه/نقدی به تندیس طلایی به گزارش شرکت پالایش گاز فجر جم/احمدحیدری

♦️ هر دوری که دیش تعریفش ایه سی کر هالوش خوبه/نقدی به تندیس طلایی به گزارش شرکت پالایش گاز فجر جم/احمدحیدری

🔹لرزبانان ضرب‌المثل زیبایی دارند؛ بدین مفهوم که دختری که مادر از او تعریف کند، مناسب پسر داییش می‌باشد. این ضرب‌المثل کمابیش در شهرستان جم نیز استفاده می‌شد، تا اینکه خبر تندیس طلایی حوزه مسئولیت اجتماعی برای شرکت فجر جم، آن ضرب‌المثل را در خاطره زنده‌ کرد. 🔹اخیرا یکی از سایت‌های محلی اعلام می‌‌دارد که در

🔹لرزبانان ضرب‌المثل زیبایی دارند؛ بدین مفهوم که دختری که مادر از او تعریف کند، مناسب پسر داییش می‌باشد. این ضرب‌المثل کمابیش در شهرستان جم نیز استفاده می‌شد، تا اینکه خبر تندیس طلایی حوزه مسئولیت اجتماعی برای شرکت فجر جم، آن ضرب‌المثل را در خاطره زنده‌ کرد.

🔹اخیرا یکی از سایت‌های محلی اعلام می‌‌دارد که در بین ۹۷ گزارش پایداری، تندیس طلایی به گزارش شرکت گاز جم اختصاص می‌یابد. البته عنوان «گزارش پایداری»، درست نیست، و علت آن نیز به ترجمه نادرست اصطلاح انگلیسی آن برمی‌گردد، و بهتر است که اصطلاح«پاسخگویی» به‌کار گرفته شود. در تعقیب آن، سردبیر سایت خبری آینه جم، در مقام نقد، یک یادداشت تحت عنوان «تندیسی تلخ برای شرکت گریزپای مسئولیت‌های اجتماعی» منتشر می‌کند. پیرو آن‌هم نقد‌های زیادی دیده شد. صرف‌نظر از عنوان نامفهوم آن یادداشت، از محتوایی مطلب مذکور برداشت می‌شود که تندیس طلایی به‌پای مسئولیت اجتماعی شرکت گاز جم گذاشته می‌شود، این در حالیست که «گزارش پایداری»، یا همان «پاسخگویی»، یکی از اصول و عناصر چندگانه مسئولیت‌های اجتماعی است، و منظور نفس نهاد« مسئولیت‌ اجتماعی» نیست. به‌نظر می‌رسد آن ترجمه نادرست و این یادداشت، به رفتار إعطاء کننده، و إعطاء شونده تندیس طلایی برمی‌گردد. آنجایی که صائب تبریزی می‌گوید:«چـون گـذارد خـشـت اول بـر زمـین مـعـمـار کـج— گـر رسـانـد بـر فـلـک، بـاشـد همـان دیوار کـج».

🔹فارغ از این وقایع، موضوع آنست که «مسئولیت اجتماعی» به رابطه بین یک شرکت و جامعه محلی که آن شرکت در حوزه آن فعالیت می‌نماید، گفته می‌شود، و تعریف، جایگاه و ماهیت روشنی نیز ندارد. به‌همین دلیل است که برای شناسایی آن سه اصل؛«پایداری، پاسخگویی و شفافیت»، تعریف می‌کنند. ذی‌نفعان این اصول، جامعه محلی می‌باشند. بر این اساس، شرکت‌ها می‌باید در مقابل جامعه محلی، به پایداری آثار کارهای خود توجه نمایند، به جامعه محلی به‌صورت مرتب گزارش عملکرد ارایه بدهند، و گزارش او می‌باید حاوی حقائق باشد، و پنهان کاری نشود. از این رو، جهت نمره دادن به گزارش‌های حوزه مسئولیت اجتماعی شرکت‌ها، نه شرکت، یا وزارت نفت، بلکه جامعه محلی، و مردمان آسیب دیده، صاحب حق و صلاحیت می‌باشند. پیشنهاد می‌شود که این‌گونه همایش‌ها توسط انجمن‌ها، یا موسسات مردم نهاد، و یا سایر نهاد‌های مشابه برگزار و کنترل شود.

www.seikon.ir
لینک اینستاگرام:
www.instagram.com/seikon.ir/
لینک مستقیم سی کُن در تلگرام
t.me/seikon_ir

برچسب ها : ، ، ، ،

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 15 در انتظار بررسی : 15 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.